پذيريش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد در رشته ژئومكانيك نفت

جاي بسي افتخار است كه در سال تحصيلي 99-98 دانشكده مهندسي عمران دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي براي اولين بار دانشجويان كارشناسي ارشد در گرايش "ژئومكانيك نفت" پذيرش مي­ نمايد.

صنعت نفت ايران هر ساله بخش قابل توجهي از درآمدهاي دولت ايران را به خود اختصاص مي‌دهد و منبع اصلي درآمد كشور از صادرات محصولات نفتي و گازي است. عليرغم وجود نياز صنعت نفت به گرايش ژئومكانيك نفت، تاكنون اين گرايش در ايران تدريس نشده و دانش ژئومكانيك نفت حلقه گمشده بخش بالادستي صنعت نفت ايران است.

ژئومكانيك، علمي است كه به شناسايي، مدل سازي و كنترل تغيير شكل مخازن هيدروكروبوري (مخازن نفت و گاز)  مي‌پردازد. ژئومكانيك نفت رشته‌اي است كه بسياري از علوم مختلف را براي كشف و توليد هيدروكربور به هم متصل مي‌كند و با استفاده از مكانيك سنگ، مكانيك خاك و مكانيك شكست قادر است بسياري از مشكلات فازهاي حفاري، توليد و توسعه ميادين هيدروكربوري را حل نمايد. درك صحيح و مديريت ريسك مسائل ژئومكانيكي تاثير بسزايي در اقتصادي نمودن پروژه‏هاي نفتي وكاهش خسارت‏ها  به خصوص در افزايش بهره‏وري مخازن، ميزان نشست سطح زمين، پايداري چاه‏هاي نفتي، توليد ماسه و شكافت هيدروليكي دارد. 

تعداد بازدید:
48
تاریخ:
1398/07/15
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي
تهران، ميرداماد غربي، پلاك 470
تلفن: 88882991 كد پستي: 1969764499
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.